Skip to content

104 Folsom AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block6103
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
44%
Improvement Value:$75,900
56%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,551+0.2%
2024$4,543-0.4%
2023$4,562+1.8%
2022$4,479+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 14776, Page 20977Recorded4/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970