Skip to content

14 Evergreen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block6103
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,407
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
38%
Improvement Value:$97,200
62%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+0.2%
2024$5,010-0.4%
2023$5,032+1.9%
2022$4,936+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970