Skip to content

109 Newark AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block6106
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
41%
Improvement Value:$86,000
59%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,890+0.2%
2024$4,881-0.4%
2023$4,902+1.8%
2022$4,813+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,086DeedBook 13190, Page 52413

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 12744, Page 8334

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 7733, Page 45563

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5698, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1970