Skip to content

202 Vermont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block6109
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
42%
Improvement Value:$82,800
58%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,457+3.0%
2021$4,329+2.3%
2020$4,230+0.4%
2019$4,215+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 5840, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1970