Skip to content

200 Newark AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block6110
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
36%
Improvement Value:$105,000
64%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+0.2%
2024$5,518-0.4%
2023$5,541+1.8%
2022$5,440+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 14356, Page 69111

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 13753, Page 27565Recorded5/13/2014

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 12965, Page 20250

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 11936, Page 10989

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 7033, Page 18609

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 6548, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1970