Skip to content

207 Ohio AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block6110
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
50%
Improvement Value:$61,000
50%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,052+0.2%
2024$4,044-0.4%
2023$4,061+1.8%
2022$3,988+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft996DeedBook 14179, Page 62

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 13249, Page 4026

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 6904, Page 63981

Property Built

Built

Year Built: 1970