Skip to content

205 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block6112
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
30%
Improvement Value:$141,600
70%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+4.0%
2024$6,493-0.4%
2023$6,521+1.9%
2022$6,398+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

DeedBook 15385, Page 5346

Property Built

Built

Year Built: 1970