Skip to content

215 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block6112
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
46%
Improvement Value:$70,600
54%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,874+0.2%
2024$3,866-0.5%
2023$3,884+2.1%
2022$3,805+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft996DeedBook 6515, Page 344

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 51614, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1970