Skip to content

206 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 1, 2012

Property Information

Block6113
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
40%
Improvement Value:$89,700
60%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+0.2%
2024$5,005-0.4%
2023$5,026+1.8%
2022$4,935+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 13425, Page 27889

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2004, Page 15905

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5533, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1970