Skip to content

200 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block6113
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
37%
Improvement Value:$101,900
63%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,192+2.2%
2020$5,081+0.4%
2019$5,063+4.1%
2018$4,862+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,084

To:

DeedBook 6134, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1970