Skip to content

11 Dorset AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block6115
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,500
44%
Improvement Value:$77,200
56%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,618+0.2%
2024$4,610-0.4%
2023$4,629+1.8%
2022$4,545+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 13150, Page 32072

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12132, Page 96169

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5020, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1970