Skip to content

20 Clayton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block6201
Lot46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,638
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
35%
Improvement Value:$117,100
65%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,084+0.2%
2024$6,073-0.4%
2023$6,099+1.8%
2022$5,988+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 6867, Page 49229

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 6795, Page 25654

Property Sale

Sale
$104,200
DeedBook 5479, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$38,400
DeedBook 5430, Page 42