Skip to content

2 Marty LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Oct 8, 2002

Property Information

Block6303
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFL1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
29%
Improvement Value:$178,400
71%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+0.2%
2024$8,470-0.4%
2023$8,506+1.8%
2022$8,352+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 7352, Page 7863

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6450, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1995