Skip to content

163 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block6309
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
47%
Improvement Value:$85,900
53%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,390+0.2%
2024$5,380-0.4%
2023$5,403+1.8%
2022$5,305+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6056, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1969