Skip to content

301 Abingdon DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block6314
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
21%
Improvement Value:$240,100
79%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+0.2%
2024$10,181-0.4%
2023$10,224+13.9%
2022$8,979+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 14242, Page 27900

Property Sale

Sale
$206,900
DeedBook 6595, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1999