Skip to content

315 Hidden Oak RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block5807
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
22%
Improvement Value:$210,100
78%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+0.2%
2024$9,070-0.4%
2023$9,108+1.8%
2022$8,942+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,500

To:

DeedBook 14853, Page 46622

Property Sale

Sale
$203,390

To:

DeedBook 7159, Page 20455

Property Built

Built

Year Built: 2001