Skip to content

412 Aurora DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$358,290
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block6317
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,290
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
21%
Improvement Value:$238,900
79%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882+0.2%
2024$9,864-0.4%
2023$9,907+1.9%
2022$9,722+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$358,290

To:

Sq Ft3,290DeedBook 12078, Page 73632

Property Built

Built

Year Built: 2005