Skip to content

1308 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block6323
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,028
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
28%
Improvement Value:$130,600
72%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,114+0.2%
2024$6,103-0.4%
2023$6,129+1.8%
2022$6,018+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$218,500

To:

DeedBook 14647, Page 39934

Property Sale

Sale
$182,000

To:

DeedBook 13503, Page 64822

Property Built

Built

Year Built: 1971