Skip to content

207 Rosemarie DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block6402
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
42%
Improvement Value:$112,300
58%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+0.2%
2024$6,432-0.4%
2023$6,458+1.8%
2022$6,341+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$211,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 14484, Page 46481

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 13857, Page 6402Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12131, Page 95535

Property Built

Built

Year Built: 1965