Skip to content

191 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block6402
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
44%
Improvement Value:$73,700
56%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,444+0.2%
2024$4,436-0.4%
2023$4,455+1.8%
2022$4,374+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft788DeedBook 14038, Page 15565

Property Built

Built

Year Built: 1940