Skip to content

186 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 18, 2007

Property Information

Block6401
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage840
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
52%
Improvement Value:$35,500
48%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,455+0.2%
2024$2,451-0.4%
2023$2,461+1.8%
2022$2,416+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft840DeedBook 12747, Page 9715

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 6951, Page 84348

Property Built

Built

Year Built: 1965