Skip to content

206 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block6405
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
37%
Improvement Value:$73,400
63%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,917+0.2%
2024$3,910-0.4%
2023$3,927+1.8%
2022$3,856+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,000

To:

DeedBook 12279, Page 21826

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 11999, Page 39945

Property Built

Built

Year Built: 1958