Skip to content

162 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block6405
Lot67
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
31%
Improvement Value:$152,200
69%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+0.2%
2024$7,372-0.4%
2023$7,403+1.8%
2022$7,269+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970