Skip to content

4 Otter LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block6504
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
26%
Improvement Value:$310,600
74%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,151+0.2%
2024$14,125-0.4%
2023$14,184+1.8%
2022$13,927+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 15091, Page 55916

Property Sale

Sale
$770,000

To:

DeedBook 7856, Page 98416

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$146,000

To:

DeedBook 7226, Page 50820