Skip to content

9 Osprey CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 23, 2002

Property Information

Block6504
Lot86
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SFL2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
25%
Improvement Value:$272,500
75%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+0.2%
2024$12,217-0.4%
2023$12,268+1.8%
2022$12,045+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 7312, Page 88135

Property Built

Built

Year Built: 1998