Skip to content

137 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block6603
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,538
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
30%
Improvement Value:$321,500
70%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,479+0.2%
2024$15,451-0.4%
2023$15,516+1.8%
2022$15,234+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,538DeedBook 14347, Page 66180Recorded12/5/2017

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 13080, Page 82027

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 6053, Page 211