Skip to content

133 St.Andrews DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block6603
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
46%
Improvement Value:$157,100
54%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+0.2%
2024$9,515-0.4%
2023$9,555+1.8%
2022$9,381+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 15562, Page 11277

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 14309, Page 52768Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$249,543

To:

DeedBook 6596, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1997