Skip to content

100 Grant AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block6703
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$102,200
63%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+0.2%
2024$5,430-0.4%
2023$5,453+1.8%
2022$5,354+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5147, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1970