Skip to content

219 Weymouth AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block6706
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
24%
Improvement Value:$210,700
76%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+25.7%
2024$7,402+24.3%
2023$5,957+1.8%
2022$5,849+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,851DeedBook 15438, Page 23630

Property Built

Built

Year Built: 1973