Skip to content

204 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block6710
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,861
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
35%
Improvement Value:$122,800
65%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+0.2%
2024$6,254-0.4%
2023$6,280+1.8%
2022$6,166+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 15658, Page 42338

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,861DeedBook 15315, Page 52047Recorded10/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973