Skip to content

4 Hilltop LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block6706
Lot49
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
32%
Improvement Value:$132,200
68%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+0.2%
2024$6,468-0.4%
2023$6,495+1.8%
2022$6,378+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,092DeedBook 15775, Page 28227Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 15775, Page 28227

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 15480, Page 37548Recorded8/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1986