Skip to content

201 Boston AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block6707
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
31%
Improvement Value:$144,100
69%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,007+3.9%
2024$6,744-0.4%
2023$6,773+1.9%
2022$6,646+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 15432, Page 21737

Property Built

Built

Year Built: 1972