Skip to content

5 Patrician TerraceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block7207
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
26%
Improvement Value:$207,700
74%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+0.2%
2024$9,408+28.0%
2023$7,353+1.8%
2022$7,219+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 15069, Page 48965

Property Sale

Sale
$266,000

To:

DeedBook 12878, Page 62128

Property Built

Built

Year Built: 1975