Skip to content

113 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block6709
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
45%
Improvement Value:$77,800
55%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,783+0.2%
2024$4,774-0.4%
2023$4,794+1.8%
2022$4,707+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,077DeedBook 13168, Page 42008

Property Built

Built

Year Built: 1973