Skip to content

112 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block6711
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
36%
Improvement Value:$114,300
64%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,007+0.2%
2024$5,996-0.4%
2023$6,021+1.8%
2022$5,912+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 6614, Page 157

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1973