Skip to content

114 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block6711
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
34%
Improvement Value:$125,900
66%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+0.2%
2024$6,385-0.4%
2023$6,411+1.8%
2022$6,295+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976