Skip to content

449 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block6713
Lot41
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
36%
Improvement Value:$117,400
64%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+0.2%
2024$6,100-0.4%
2023$6,126+1.8%
2022$6,014+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,750
DeedBook 5334, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1973