Skip to content

3001 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block6714
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SCB STRIP CTR.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,800
43%
Improvement Value:$529,200
57%
Total Assessment$923,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,957+0.2%
2024$30,902-0.4%
2023$31,031+1.8%
2022$30,468+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,408,400

From:

To:

DeedBook 13745, Page 23583Recorded4/23/2014