Skip to content

360 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block6901
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage8.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
27%
Improvement Value:$216,000
73%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+0.2%
2024$9,897-0.4%
2023$9,938+1.8%
2022$9,758+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 13927, Page 39913

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 7110, Page 48693

Property Built

Built

Year Built: 1989