Skip to content

6626 Delilah RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block701
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4F

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,000
Acreage4.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
24%
Improvement Value:$443,700
76%
Total Assessment$581,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,490+10.8%
2024$17,590-0.4%
2023$17,664+1.8%
2022$17,343+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 15363, Page 67645

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft7,000DeedBook 14595, Page 20999Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 13695, Page 76953Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 13483, Page 55678

Property Sale

Sale
$396,765

To:

DeedBook 12076, Page 72869