Skip to content

132 Bevis Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block7101
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF SHOWER BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage11.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
65%
Improvement Value:$78,300
35%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+0.2%
2024$7,486-0.4%
2023$7,517+1.8%
2022$7,381+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960