Skip to content

353 Zion Road(Block 7101 Lot 5)Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1920

Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block7101
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF S.GARAGE
Dwellings1
ZoningASO
Sq Footage2,200
Acreage83.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,500
53%
Improvement Value:$313,700
47%
Total Assessment$662,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,210+0.2%
2024$22,170-0.4%
2023$22,263+1.8%
2022$21,859+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920