Skip to content

18 Linda LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block7101
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24C

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
43%
Improvement Value:$78,300
57%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.2%
2024$4,563-0.4%
2023$4,582+1.8%
2022$4,499+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 13581, Page 24594

Property Built

Built

Year Built: 1971