Skip to content

124 Cindy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block7101
Lot63
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,929
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
25%
Improvement Value:$170,900
75%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,671+0.2%
2024$7,657+32.4%
2023$5,783+1.8%
2022$5,678+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 15443, Page 25341

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,929DeedBook 15120, Page 65272Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 14466, Page 39820Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$101,500

To:

DeedBook 6732, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1971