Skip to content

100 Cindy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block7101
Lot75
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24C

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
40%
Improvement Value:$87,400
60%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+5.8%
2024$4,604-0.4%
2023$4,623+1.8%
2022$4,539+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 15779, Page 29683

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft1,052DeedBook 15448, Page 27136

Property Built

Built

Year Built: 1971