Skip to content

137 Robert Best RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2000

Property Information

Block7106
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
46%
Improvement Value:$76,000
54%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+0.2%
2024$4,754-0.4%
2023$4,774+1.8%
2022$4,687+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5370, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1980