Skip to content

17 Whitewater LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block7203
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,749
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,600
36%
Improvement Value:$143,900
64%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,563+0.2%
2024$7,550-0.4%
2023$7,581+1.8%
2022$7,444+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,749DeedBook 14340, Page 63664

Property Built

Built

Year Built: 1987