Skip to content

234 Gunpowder RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block7203
Lot78
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$99,800
58%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,772+0.2%
2024$5,762-0.4%
2023$5,786+1.8%
2022$5,681+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12144, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 1975