Skip to content

101 Apples DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block7206
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
39%
Improvement Value:$114,000
61%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,052+0.2%
2024$6,041-0.4%
2023$6,067+1.9%
2022$5,953+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975