Skip to content

5 Whitewater LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block7209
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF3AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
26%
Improvement Value:$229,700
74%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+0.2%
2024$10,396-0.4%
2023$10,439+1.8%
2022$10,250+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 6579, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1988